“Irkçılığa Karşı” Coşkulu Konser

16 Nov

500 civarında kitlenin katıldığı, Alevi Kültür Merkezi salonunda gerçekleşen Gece saat 18.15 de başlatıldı. Irkçı ve faşist saldırılar sonucu hayatını kaybeden tüm insanlar ve devrim,demokrasi,özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için, saygı duruşuyla başlayan gecede, Almanca olarak yapılan açılış konuşmasında Irkçı saldırıların boyutu, devletsel,kurumsal ve bireysel ırkçılığın boyutuna işaret edildi.

Irkçılık karşısında yerli yabancı demeden tüm emekçilerin,ilericilerin, aynı safta durarak mücadele yürütmeleri gerektiğine dikkat çekildi.
Sermayenin, emperyalist devletlerin ve gerici hükümetlerin halkları birbirine düşman eden, işsizliğin ve sorunların kaynağı olarak, göçmenler yada mültecilermiş gibi gösteren, son dönemde PEGİDA gibi ırkçı hareketlerle toplumsal destek arama çabalarına karşı, tüm ezilenlerin ve işçilerin karşı koyması, birleşik mücadele yürütülmesi gerektiği belirtildi.

Almanyada ırkçı sladırılarda,katledilenlerin görüntülerinin yer aldığı sinevizyon gösterildi.

Gecede Kültürel bölüm:

Dialog der Kulturen e.V derneğinin bünyesinde çalışmalar yürüten çocuk folklor ekibi kısa bir gösteri yaptı. İzleyenlerden büyük alkış aldı.

Hannover`den katılan Grup Katre ve solisti Özden Çiçek`in seslendirdiği Türkçe,Almanca,Ermenice,Kürtçe türküler büyük beğeni topladı. Grup Katre, ATİK tutsaklarının yalnız olmadığına yönelik tüm tutsak devrimcilere atfen seslendirdiği,Ozan Emekçinin bestesi „Özgürlük Mahkumları“na kitle de katılarak eşlik etti.

Nürnberg Demokratik Güçbirliği adına ATİK `li tutsaklarla dayanışma amaçlı ve Alman Devletinin tutumunu kınayan bir konuşmayı AKM Başkanı İsmail Serin gerçekleştirdi.Tutsak devrimcilerden Doktor Banu Büyükavcı`nın Münih hapishanesinden yolladığı mesaj okunduğunda duygulu anlar yaşandı ve kitle “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” sloganını haykırdı.

Yine Dialog derneği bünyesinde hazırlanan,Hogir- Metin ile birlikte Kadın Erbane Atölyesinin sergilediği performans geceye katılan kitle tarafından büyük alkışlarla destek aldı.

ATİK Konseyi adına yapılan konuşmada; “Geceye katılan herkesi, tutsak yoldaşlarımız, Müslüm Elma, Seyit Ali Uğur, Dr. Sinan Aydın, Dr. Banu Büyükavcı, Deniz Pektaş, Sami Solmaz, Musa Demir, Haydar Bern, Mehmet Yeşilçalı ve Erhan Aktürk şahsında, tüm devrimci tutsakların direngenliğiyle, selamlıyor ve hoşgeldiniz diyoruz” denilen açıklamada tutsak 10 devrimciyle dayanışmanın dahada yükseltilmesi çağrısı yapıldı. ATiK le dayanışma icinde olan tüm kurum ve örgütlere teşekür edildi.

Gecede ikinci Bölüm:

Nürnberg Belediyesi Stadtsrätin temsilcisi Marion Padua` da ATİF in düzenlediği Irkçılığa karşı etkinliği selamladı ve ATİK li tutsakların yanlarında olacaklarını ve özgürlüklerine kavuşmaları için mücadele edeceklerini belirtti.

Pınar Aydınlar` ın kitleye hitaben yaptığı konuşma, gecede bulunan kitlenin coşkusunu doruğa çıkardı.”Yaşasın Halkların Kardeşliği” “Yaşasın Devrimci dayanışma” “ATİK li tutsaklar Yalnız değildir” sloganları haykırıldı.

Umuda Haykırış `ın seslendirdiği devrimci, partizan marşlarla coşan kitle Dersimde şehit düşen 3 Halk savaşçısını anarak “Gerillalar ölmez Yaşasın Halk Savaşı” sloganı attılar. Tutsak 10 devrimcinin mücadelesinin sesi olacaklarını haykıran Umuda haykırış, kürtçe,türkçe türkü ve marşlar seslendirdi, kitle halaya durdu.

Erdoğan Emir`in seslendirdiği birbirinden güzel Zazaca ve Kürtçe eserler dinleyiciler tarafından beğeni ve ilgiyle dinlendi.

Saat 22.30 da sonlanan,Nürnberg`de son dönemlerin iyi ve başarılı etkinliği olarak değerlendirilen “Irkçılığa karşı konser ve ATİK `li tutsaklarla dayanışma “ gecesi akıllarda kalacak ve kolay unutulmaycak bir yer edindi.