Pegida Afd ve Irkçılık

2 Jun

Nach dem Kalten Krieg hat der Rassismus und Fremdenhass in Europa von Tag zu Tag zugenommen. Diese Situation ist offensichtlich eine große Gefahr für die bisher schwer erkämpfte Demokratie. Von dieser rassistischen Entwicklung wird zusätzlich die Freiheit und der Frieden beeinträchtigt.
Eines der wichtigsten Aufgaben ist demnach das richtige Erfassen und die Eindämmung dieser Entwicklung. Was also kann man konkret gegen Rasissmus tun? Die Sozialwissenschaftlerin Birgit Mair, der Anwalt Yunus Ziyal und ein Vertreter der ATIK (Konföderation der Arbeiter aus der Turkei in Europa) werden bei einer öffentlichen Tagung den zunehmende Fremdenhass in Europer und in Verbindund damit die rassistische “Pegida”Bewegung erörtern. Die Veranstaltung wird von einer Filmvorführung begleitet.

18.Juni 2016, Samstag, 16 Uhr

Villa Leon

Soğuk Savaş sonrası dönemde Avrupa Birliği ülkelerinin tamamına yakınında yabancı düşmanlığı ve ırkçılık günden güne artmaktadır. Açıktır ki bu gelişme insanlığın büyük mücadelelerle elde ettiği demokratik kazanımlara yönelik ciddi bir tehlikedir. Elbette
özgürlük ve barış dünyası bu ırkçı-ayrımcı gelişmeden olumsuz olarak etkilenecektir.
O halde bu oluşumu doğru kavramak, onun gelişimini engellemek için en önemli adımlardan biri olacaktır. Irkçı ve ayrımcılığın gelişiminin engellenmesi için neler yapılabilir? Bu açık oturuma katılacak olan sosyal bilimci Birgit Mair, avukat Yunus Ziyal ve ATIK (Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfedarasyonu) temsilcisi son dönemde Avrupa Birliği ülkelerinde yükselen yabancı düşmanlığı ve ırkçılık bağlamında Pegida hareketini masaya yatıracaklar. Etkinlikte bir de sinevizyon gösterimi izleyeceğiz.
18 Haziran Cumartesi, saat 16:00.
Villa Leon.