Nürnberg’de 1 Eylül Dünya Barış Günü Yürüyüşü

3 Sep

10672201_1153874911294919_4218525860965196479_n
1 Eylül Dünya barış günü vesilesiyle Nürnberg Hallplatz da başlayan “Türk devleti savaş politikasını durdursun” şiarıyla bir yürüyüş düzenlendi.Havanın yoğun yağmurlu oluşuna rağmen yüzlerce insanın katıldığı yürüyüş, çarşı merkezinden yürüyerek CSU binasının önünde durdu.Burada yapılan konuşmalarda Alman Hükümetinin savaşları destekleyen ve savaşan ülkelere silah satan tutumu eleştirildi. Daha sonra yürüyüş, SPD binasının olduğu yere kadar yürüdü,burada da yine Alman Hükümet ortağı olan SPD nin savaşlar nedeniyle binlerce göçmenin ve mültecinin Avrupa ya gelmelerinden rahatsız olan ırkçı politikalara ve artan saldırganlıga karşı konuşmalar yapıldı. Gerçek barış Kapitalizmin ve sömürünün son bulmasıyla mümkündür denildi. Yürüyüşe ATiF, AGiF, DiDF, NAV DEM, Partizan,Yeni Kadın, MLPD, DKP, OA, Linke gibi demokratik yerli ve göçmen örgütleri bayraklarıyla katıldılar.

Yürüyüş boyunca “Yaşasın Enternasyonal dayanışma, 129 a-b yasalarına son,Kürdistan faşizme mezar olacak,Almanya Finanse ediyor,Türkiye bombalıyor,Emperyalist savaşlara karşı devrimci savaşı yükseltelim, Yaşasın Rojova devrimi,Yaşasın YPG,YPJ” gibi sloganlar atıldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>